Haber

Uluslararası toplumun selden etkilenen Pakistan’a destek taahhüdü 10 milyar doları aştı

Cenevre’de devam eden Uluslararası İklime Dirençli Pakistan Konferansı’nda, uluslararası toplumun Pakistan’ın sel sonrası rehabilitasyon ve yeniden inşa faaliyetlerini destekleme taahhüdü şimdiye kadar 10 milyar doları aştı.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, Pakistan Enformasyon ve Yayın Bakanı Meryem Aurangzeb, Cenevre’de düzenlenen Uluslararası İklim Dirençli Pakistan Konferansı’nda uluslararası toplumun 8,57 milyar dolar yardım taahhüt ettiğini duyurdu.

Başbakan Şahbaz Şerif’in davetine 8 milyar dolar karşılığında İslam Kalkınma Bankası 4,2 milyar dolar, Dünya Bankası 2 milyar dolar ve Asya Kalkınma Bankası 1,5 milyar dolar taahhütte bulundu. ABD, Çin, Japonya ve diğer ülkelerden takviye açıklamalar geldi.

Aurangzeb’in 8,57 milyar dolar yardım sözü verdiğini açıklamasının ardından Suudi Arabistan ve Asya Altyapı Yatırım Bankası birer milyar dolar taahhütte bulundu.

Cenevre’de devam eden konferansta, Pakistan’ın sel sonrası rehabilitasyon ve yeniden inşa faaliyetlerini desteklemek için şimdiye kadar verilen taahhütler 10 milyar doları aştı.

2022 yılında Pakistan’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle yaklaşık 1740 kişi hayatını kaybetmiş, 12 binden fazla kişi de yaralanmıştır.

Ülke genelinde 33 milyondan fazla insanı etkileyen sellerin maliyetinin 30 milyar doları aştığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu