Haber

Rusya: Türkiye’den gelen gemide patlayıcı izleri bulundu

Rusya, Türkiye’den Rusya’nın Rostov-na-Donu limanına giden yabancı bir gemide patlayıcı madde izine rastlandığını iddia etti. Federal Güvenlik Servisi (FSB) konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tahıl almak için limana giden geminin Mayıs ayında Ukrayna’nın Kiliia limanına demirlediğini ve Ukrayna’ya patlayıcı madde taşımak için kullanılmış olabileceğini öne sürdü. FSB’nin iddiasına göre gemi, Temmuz ayının ilk günlerinde İstanbul Tuzla limanında isim ve mürettebat değiştirdi.

FSB, gemide daha önce 12 Ukraynalı mürettebat bulunduğunu belirterek, “Bu koşullar, Ukrayna topraklarına patlayıcı taşımak için yabancı bir sivil geminin kullanılması olasılığını ortaya çıkarıyor” dedi.

‘GEMİ KERÇ LİMANI’NDA DURDURULDU, DEVAM ETMESİ ENGELLENDİ’

Söz konusu gemiye isim veremeyen FSB, geminin Kırım’ın Kerç Boğazı’nda denetime tabi tutulduğunu ve yoluna devam etmesinin engellendiğini bildirdi. FSB, geminin Rus karasularından ayrıldıktan sonra kaydetti. Reuters, FSB açıklamasının ayrıntılarını teyit edemezken, söz konusu açıklamanın Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilme kararından bir hafta sonra geldiğine dikkat çekildi. (DIŞ HABERLER)

boztepehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu