Haber

İran’ın Riyad Büyükelçiliği 7 yıl aradan sonra yeniden açıldı

İran’ın Riyad Büyükelçiliği yeniden açıldı. İran devlet televizyonunun haberine göre açılış törenine Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Rıza Bigdeli de katıldı.

Suudi Arabistanda 2 Ocak 2016′Aralarında Şii din adamı Nimr en-Nimr’in de bulunduğu 47 kişi terörizmle suçlandı. uygulamakolmuştu

İnfazlara tepki gösteren İranlı yetkililerin yaptığı açıklamaların ardından İran’da Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ile Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericiler tarafından saldırıya uğradı. ateşe verilmişti.

Bu baskınların ardından Suudi Arabistan yönetimi, 3 Ocak’taİran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı.

Normalleşme süreci

7 yıl sonra Riyad ve Tahran 10 Mart’taPekin’de, Çinli yetkililer aracılığıyla iki ay içinde diplomatik ilişkileri yeniden başlatmayı kabul etmişti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan da 6 Nisan’da Pekin’de bir araya gelerek iki ülkenin büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konularında anlaştılar.

Abdullahiyan, 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçisini kendilerine tanıttığını, aynı şekilde Riyad’a atanacak büyükelçiyi yakında Suudi Arabistan’a bildireceklerini söyledi.

İran, 23 Mayıs’ta Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Reza Enayeti’nin Riyad Büyükelçisi olarak atandığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu