Ekonomi

Bakan Özhaseki’den beton fiyatlarına ilişkin açıklama: Kabul edilemez!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesinde 200 bin konutun inşaatının hızla devam ettiğini belirtti. “Şu anda 50 bine yakın konut ve köy evinin inşaatını tamamlamak üzereyiz. İnşallah Aralık ayında tamamlanan konutlarımızı Cumhurbaşkanımızla birlikte hak sahiplerine teslim edeceğiz.”söz konusu.

Özhaseki, deprem bölgesinde beton maliyetindeki fahiş artışla uğraştıklarını vurguladı. “Gerekirse yasal düzenlemeyle bu fırsatçılığın önüne geçeceğiz.”dedi.

Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özhaseki, kısaca şunları söyledi:

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRACAĞIZ”

(Yeni kentsel dönüşüm kanunu çalışmalarının durumu nedir?) Kanun teklifimiz şu anda meclis aşamasındadır. Yönetim Kurulu’ndan geçtikten sonra Genel Kurul’a gelecek. İnşallah önümüzdeki günlerde Meclis’in de büyük desteğiyle yasalaşacak.

Kanun yürürlüğe girer girmez İstanbul’un ve Marmara’nın dönüşümünü en kısa sürede hızlandıracağız. Dönüşüm sürecini hızlandıracak ve kentsel dönüşüme yeni bir soluk katacak Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü kuruldu.

Çalışmalarımız devam ediyor, yönetmeliği hazırlayıp yayınlayacağız. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüz aracılığıyla ülke genelinde dönüşüm sürecini hızlandıracağız. Bilim insanları, ‘Deprem öncesinde hazırlık için yapılan bir birim harcama, deprem sonrasında 7 kat artıyor’ diyor. Ülkemizdeki sağlıksız yapı stokunu yenilemeye kararlıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu